Porady psychologa dla rodziców dzieci w wieku do trzech lat.

My sami nie zauważamy, jak staramy się wszystko zrobić nie tylko dla dziecka, ale i dla niego. Przecież tak nam, dorosłym, znacznie łatwiej i szybciej. Jesteśmy stale w pośpiechu. Ale do tego, aby dziecko mogło nauczyć, trzeba się zatrzymać, znaleźć czas i nauczyć się go. A jeszcze często wymagamy od dziecka, że nie zawsze robimy sami przez swoje lenistwo, dezorganizacji lub brak czasu: spakować, posprzątać w pokoju, umyć naczynia.

Więc skąd podejmie u dziecka schludność, zaangażowanie, umiejętność organizowania poprawnie swój dzień? Umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji, umiejętność siebie, aby służyć i jeszcze taka ważna cecha, jak umiejętność dbać o tych, którzy znajdują się w pobliżu, jeśli dziecko widzi zupełnie inne przykłady? Kiedy zacząć wychowanie? Niewątpliwie, od urodzenia.


Od urodzenia do roku. Należy rozpocząć jak najszybciej
To tylko wydaje się, że w tym wieku dziecko nie można niczego się nauczyć. Co jeszcze można zaszczepić mu umiejętności samoobsługi, nie można nauczyć się pomagać mamie. Oczywiście, maluszek, który dopiero zaczyna chodzić nie będzie pełnoprawnym pomocnikiem.

Ale wychowanie zaczyna się od małych rzeczy. Teraz będziemy rozmawiać z tobą o maluchu, który nauczył się samodzielnie, bez wsparcia, siedzieć. Tak więc pierwszy krok w wychowaniu asystenta – to wdrożenie do porządku.

Zazwyczaj można dać dziecku zabawki, a potem usuniecie ich z nim dlatego, że on jest jeszcze mały, on jest zmęczony, on sam jeszcze nie umie”. On już może, chce się uczyć i nawet czerpać przyjemność z tego, że oddał swoje zabawki.

Dla niego to zajęcie może stać się nie tylko nudny obowiązek, a ciekawą grą. Zapytaj dziecko: “przyłącz się do złożenia twoje zabawki w pudełku. Ja ci zaraz pomogę. Teraz położysz zabawkę sam. – Zuch dziewczyna! Dziękuję, że mi pomogłeś! ”

I nie zapomnij, aby powiedzieć w obecności dziecka wszystkich krewnych, jak ci pomagał syna, jak on złożył swoje zabawki. Taka mini-edukacyjna impreza musi być jednorazowa, a codzienne i wielokrotnym, aby dziecko się przyzwyczaiłem i zrozumiałem: “Posprzątać po sobie – to dobrze i normalnie. To dobrze, za to mnie chwalą. Ja – mamy asystent, w przeciwnym razie nie powinno być “.

Jeśli cię powstrzymuje fakt, że dziecko nie zawsze jest gotowy sprzątać po sobie zabawki, rekolekcje może być tylko jeden: dziecko zajmował się jakąś grą lub zabawką i przez jakiś czas będzie nadal w nią grać. Więc zbierać na miejsce konstruktor lub piramidy jakby nie trzeba. W takim przypadku dogadujecie się z dzieckiem, że właśnie w tym miejscu będziesz zostawiać zabawki dla “dogrywki” (te, do których decyduje się na powrót). We wszystkich innych przypadkach dążyć do tego, aby dziecko, niech na razie z twojej pomocy, ale zabrał swoje zabawki. I nie zapomnij, aby go chwalić!

Dziecko już może z waszą pomocą:

Sprzątać swoje zabawki.
Samodzielnie pić z kubka.

Autor wpisu: Sklep Banaby, który ma w swojej ofercie produkty takie jak stoliki dziecięce – więcej informacji, zegary dla dzieci – sklep meblowy Banaby i dywany dziecięce – sklep meblowy Banaby. Polecamy sklep Banaby.pl