Quintana oslavuje prvý triumf na Vuelte! Froome tretíkrát iba druhý

Kolumbijský cyklista Nairo Quintana je prvýkrát víťazom španielskej Vuelty. Dvadsaťšesťročný líder domáceho tímu Movistar viedol záverečný závod tohtoročnej Grand Tours od desiatej etapy a do Madridu si priviezol náskok takmer minúty a pol pred najväčším rivalom Britom Chrisom Froomem. Šampión tohtoročnej Tour de France Froome skončil na Vuelte už tretíkrát druhý, jeho kolega z tímu Sky Leopold König obsadil 29. miesto.

Quintana urobil rozhodujúci krok k červenému trikote pred týždňom, kedy vláčik Sky takticky nezvládol 15. etapu a Froome nabral veľkú stratu. “Prišiel som si pre víťazstvo, ale minulú nedeľu sme zaspali a prehrali tam celé preteky,” pripomenul Froome.Pred dvoma dňami v časovke takmer štvorminútový stratu dokázal už len znížiť.

Quintana pridal do svojej zbierky Bet365-Podrobný popis ďalší triumf z Grand Tours po predminulom Gire d’Italia. Po trojtýždňovom pretekanie si vychutnal spolu s kolegami záverečnú etapu z Las Rozas do Madridu, kde posledný vavrín v hromadnom finiši získal Dán Magnus Cort Nielsen z tímu Orica a nadviazal na svoj triumf z 18. etapy.

“Som veľmi hrdý na to, že som ho (Froomea) porazil. Je to môj najväčší rival a bojoval nesmierne tvrdo, “radoval sa Quintana po tom, čo sa mu podarilo po 29 rokoch napodobniť svojho slávneho kolumbijského predchodcu Lucha Herrera.

V madridských uliciach mu pri trati aplaudovali veľa krajanov. “Pripadalo mi, že je tu polovica Kolumbia. Fanúšikovia boli úžasní.Toľkokrát som sa snažil Vuelta vyhrať a konečne sa mi splnil sen. Dnes ráno už som mal v hlave, že som víťaz, ale ešte som musel pretnúť cieľovú pásku v Madride. Až teraz môžem oslavovať, “dodal elitný vrchár.

Ďalšie český cyklista Zdeněk Štybar zo stajne Etixx-Quick-Step obsadil v konečnom poradí pretekov 63. miesto. Už 16. preteky Grand Tours v rade dokončil austrálsky rekordman Adam Hansen. Úctyhodnú sériu začal práve na Vuelte v roku 2011, potom dokončil všetky trojtýždňové maratóny Gira, Tour aj Vuelty.

“Som unavený, bola to ťažká Vuelta. Ale je fajn byť zase v Madride, kde to všetko začalo, “povedal tridsaťpäťročný jazdec stajne Lotto-Soudal. Či sa rekord pokúsi vylepšiť aj v budúcom roku, zatiaľ nevie.” Možno program trochu zmením.Každopádne by som chcel mať dlhšie voľno medzi sezónami, “dodal.

Bodkovaný trikot pre najlepšieho vrchára obhájil Španiel Omar Fraile, zelený v bodovacej súťaži vybojoval Talian Fabio Felline. Najlepším tímom Vuelty bol BMC.

Cyklistický etapový závod Vuelta – záverečná 21. etapa: Las Rozas – Madrid (104,1 km):

1. Nielsen (Dán. / Orica) 2:48:52, 2. Bennato (It./Tinkoff), 3. Meersman (Belg./Etixx-Quick-Step), 4. Sbaragli (It./Dimension Data), 5. Arndt (Nem. / Giant), 6. Manzini (Fr./FDJ), 7. Hardy (Fr./Cofidis), 8. Restrepo (Kol./Kaťuša), 9. Selig (Nem. / Bora), 10. Puccio (It./ Sky) všetci rovnaký čas,…86. Štybar (ČR / Etixx-Quick-Step) -25, 145. König (ČR / Sky) -1: 34.

Konečné poradie:

1. Quintana (Kol./Movistar) 83:31:28, 2.Froome (Brit./Sky) -1: 23, 3. Chaves (Kol./Orica) -4: 08, 4. Contador (Šp. / Tinkoff) -4: 21, 5. Talansky (USA / Cannondale) -7 : 43, 6. S.


Yates (Brit./Orica) -8: 33, 7. De La Cruz (Šp. / Etixx-Quick-Step) -11: 18, 8. Moreno (Šp. / Movistar) -13 : 04, 9. formalínom (It./Cannondale) -13: 17, 10. Bennett (N. Zél. / LottoNL) -14: 07,…29. König -1: 06: 37, stávkovej kancelárie 63. Štybar -2: 34: 57.

najlepšie stávkové bonusy na internete