Ruským atlétom potvrdili trest. Kvôli dopingu by nemali ísť do Ria

Ruskí atléti stále nesmú pretekať na medzinárodných súťažiach.


Rozhodlo o tom hlasovanie rady medzinárodnej atletickej federácie IAAF na dnešnom zasadnutí vo Viedni, o verdikte informovala Ruská atletická federácia. Bez Rusov tak bude majstrovstiev Európy v Amsterdame, ktoré sa koná od 6. do 10. júla.

Dnešný verdikt IAAF môže na svojom zasadnutí budúci týždeň v utorok 21. júna revidovať Medzinárodný olympijský výbor, ktorý tak môže rozhodnúť o účasti ruských atlétov na olympijských hrách v Riu.

Rada rokovala o prípade celý deň.Podľa šéfa IAAF Sebastiana Coea bolo jej rozhodnutie jednomyseľné a posledné slovo v otázke účasti ruských atlétov v Riu bude podľa neho mať výhradne IAAF. Čistí ruskí reprezentanti môžu požiadať o povolenie pretekať ako “neutrálne atléti”.

Ruský minister športu Vitalij Mutko sa okamžite nechal počuť, že rozhodnutie o trvaní treste pre ruských atlétov očakával. Rusko podľa neho bude na situáciu bezprostredne reagovať. “Je to extrémny sklamanie, urobíme všetko, čo bude možné. Rozhodne sa odvoláme k členom MOV,” povedal Mutko.

“Sny poctivých atlétov dnes boli zničené kvôli správaniu nezodpovedných jedincov medzi športovcami a funkcionármi,” pokračoval ruský minister športu. “Nemáme čo skrývať.Chceme napraviť reputáciu nášho športu na medzinárodnej úrovni a chceme späť do IAAF, “doplnil.

Ruská atletická federácia zvažuje podľa generálneho sekretára Michaila Butov odvolanie proti verdiktu IAAF k športovému arbitrážnemu súdu v Lausanne.

Ruské atlétmi IAAF vylúčila z medzinárodných súťaží 13. novembra ao predĺžení trestu rozhodla v marci.Dnešné verdikt podľa Sky News reaguje na správu kontrolnej komisie IAAF pod vedením Runeho Andersena z Nórska, ktorá radu IAAF o výsledkoch antidopingových reforiem v Rusku informovala a podľa ktorej problém s dopingom stále existuje. “Ešte je tam veľa práce,” povedal rade Andersen.

Prezident MOV Thomas Bach nechcel špekulovať, či najvyšší športový orgán rozhodnutie IAAF zmení. “Zasadnutie budúci týždeň v utorok by však malo ísť o ochrane čistých športovcov, z ktorých tie najlepšie by sme radi mali v Riu,” uviedol Bach minulý mesiac.

Výkonný výbor MOV sa dohodol, že sa celou situáciou bude zaoberať na telefonické konferencii v sobotu a zváži ďalšie možné kroky. Jedným z nich je možnosť, že by čistí ruskí atléti pretekali ako nezávislí športovci.Pokiaľ by MOV aj IAAF umožnili atlétom bez dopingového škralupu v Riu pretekať, mali by ruskí reprezentanti čas splniť nominačné kritériá do 11. júla.

Proti uplatnenie princípu kolektívnej viny sa dnes vyjadril aj prezident Vladimir Putin a hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uistil, že Rusko podnikne všetky právne kroky, aby sa svojich športovcov zastalo. “Budeme všetkou silou obhajovať ich právo štartovať na olympijských hrách,” povedal hovorca.

Bet365-Kliknite tu